Česká republika: prestiž v rámci kongresových destinací stále stoupá

Mezinárodní asociace International Congress and Convention Association (ICCA) zveřejnila výsledky celosvětového žebříčku destinací vhodných pro kongresový průmysl. Česká republika se na poli MICE posunula na 26. místo.

Mezinárodní asociace pro kongresovou turistiku zveřejnila tento týden čísla za rok 2013. Česká republika se v celosvětovém žebříčku posunula na 26. místo v rámci celosvětového srovnání, v rámci destinací Evropy obsadila 16. místo. Hlavní město Praha si ve srovnání měst udrželo 11. místo. „I přes ekonomickou recesi se nám podařilo získat skvělé 26. místo, což je v celosvětové konkurenci obrovský úspěch. Česká republika se posledních několik let pohybovala na 30. nebo 31. místě, ocenění od ICCA je pro nás hodnotným důkazem smysluplnosti naší práce“, komentuje umístění Zdeněk Giormani, ředitel Czech Convention Bureau.


Počet MICE akcí konaných v roce 2013 se oproti předcházejícímu roku zvýšil o více než 10%, Czech Convention Bureau se mimo jiné podařilo získat pro Českou republiku nejdelší kongres v historii České republiky - kongres IUGG (Mezinárodní unie geodézie a geofyziky) se bude konat v Prahy v červnu a červenci 2015 po 11 dní.  „MICE turistika má oproti běžné turistice odlišnou sezónnost a přináší v jedné „zakázce“ více osob. Je přínosná nejen pro prestiž dané destinace, která se stává důležitým obchodním, vědeckým či kulturním centrem, ale jde i o významný ekonomický přínos. Vyčíslení průměrné útraty delegáta na meeting je více než 2 600 amerických dolarů, což je trojnásobek toho, co v dané destinaci utratí běžný turista“, dodává k ekonomickému efektu Giormani.


Mezi TOP 10 zeměmi v žebříčku ICCA došlo pouze k novému pořadí, první tři místa si udrželi USA, Španělsko a Německo. V pořadí měst sesadila Paříž z prvního města vloni kralující Vídeň, Praha si udržela své 11. místo, až za českou metropolí se umístili např. Amsterdam, Brusel či Řím.


Každoroční sběr relevantních informací o počtu konaných asociačních konferencí je svázán pevnými pravidly. Setkání, která mohou být zaevidována, se musí např. účastnit nejméně 50 delegátů, musí se odehrávat nejméně ve 3 různých zemích a nesmí mít jednorázový charakter.


Kompletní výsledky www.iccaworld.com


Co je International Congress and Convention Association

ICCA byla založena v roce 1963, jedná se o nejglobálnější asociaci v rámci MICE průmyslu a jednu z nejprominentnějších organizací ve světě mezinárodních setkání. V současné době čítá takřka 1 000 členů z více než 90 zemí. Českou republiku zastupuje Centrála cestovního ruchu-CzechTourism, Prague Convention Bureau a nově také Centrála cestovního ruchu Jižní Morava – Moravia ConventionBureau (členové Czech ConventionBureau) a dále Garant International, Liberty Incentives & Congresses, Mondial aj.


Více informací:
Mgr. Michaela Klofcová
Vedoucí Media Relations
ČCCR – CzechTourism
Tel. 775 930 924
e-mail: klofcova@czechtourism_cz


Zdeněk Giormani
Vedoucí samostatného oddělení Czech Convention Bureau
Tel. +420 221 580 635
e-mail: giormani@czechtourism_cz