Ocelové Město vás dostane!!!

Nová koncertní síň? Ostrava ji chce na Černé louce. Třetí největší univerzita v zemi. Dolní oblast Vítkovic brzy uvítá festival Colours. Svět Techniky vyroste na ploše 10 tisíc metrů čtverečních. Přístavba Domu umění nazývaná Bílý stín. Ostravská univerzita zahájila stavbu výzkumného centra. 

Jak vnést do centra města zase život? Ostrava v tom má jasno. Pomyslný trojúhelník Nová Karolína - Černá louka - náměstí chce zatraktivnit přeměnou Černé louky. Podle návrhu nizozemského ateliéru Maxwan se má Černá louka proměnit v atraktivní čtvrť. Studie vymezuje prostor pro stavby ve zhruba třináctihektarovém areálu kdysi velmi rušného výstaviště. Počítá se zachováním pavilonu A i Divadla loutek, ale předpokládá demolici současných garáží i dalších budov. Prioritou pro město zůstává stále vybudování koncertní haly a pak zřejmě městské galerie. V lokalitě má dohromady vyrůst sedm nových staveb. Mohou sloužit vzdělávání, bydlení či jiným účelům, které si zvolí soukromí investoři. Všechny nově postavené objekty mají mít podzemní parkoviště.

Podle studie by se Černá louka mohla proměnit do deseti let. Územní studie bude 27. června předložena ostravským zastupitelům, aby ji schválili.

Unikátní proměna Dolní oblasti Vítkovic má za sebou první, nejsložitější etapu. Nyní se začal stavět Svět techniky a už za pár dní přijde řada i na Trojhalí. Jen několik málo dní schází do první velké zatěžkávací zkoušky nově budované tváře Dolní oblasti Vítkovic. Desítky tisíc lidí tam zamíří na festival ColoursofOstrava. Čeká je deset hektarů festivalových scén, okusí akustiku bývalého plynojemu, nyní multifunkční auly Gong, odpočívat budou na trávě a pod stromy, a budou-li chtít, mohou si projít nově zrekonstruovanou naučnou trasu na Vysoké peci č. 1…

V současné době finišuje proměna VI. energetické ústředny na interaktivní muzeum. Otevřít se má na podzim. Svět techniky bude unikátním prostorem pro hry a expozice, které malým i velkým návštěvníkům přiblíží přírodní zákony a technické vědy. Svět Techniky vyroste na ploše 10 tisíc metrů čtverečních za 690 milionů korun, z nichž 571 pokryje dotace z Ministerstva školství. Že půjde o skutečný unikát, svědčí rovněž to, že lidé ze sdružení Dolní oblast Vítkovic čerpali inspiraci v podobných centrech po celém světě. Pro první návštěvníky se Svět techniky otevře ve třetím čtvrtletí roku 2014. Na Svět techniky naváže proměna bývalé ústředny a elektrocentrály, takzvaného Trojhalí, která má odstartovat v červenci, nejpozději v srpnu letošního roku. Za Novou Karolinou tak vznikne průchozí zastřešené náměstí, které bude sloužit kulturním, sportovním i dalším společenským aktivitám. Hotovo má být za rok. Nejpozději v září se pak začne stavět prodloužená Ruská ulice, kterou se Dolní oblast Vítkovice napojí na městský dopravní systém. Proměna Dolní oblasti Vítkovic, která se v roce v roce 2008 dostala na seznam Evropského kulturního dědictví, fascinuje jak laickou, tak i odbornou veřejnost. Obnova, která zde probíhá, je úžasná. V Česku nemá obdobu.

106-ftg-o-22_06_12_ostrava2.JPG 105-ftg-o-22_06_12_ostrava1.JPG

V následujících letech tu vznikne třetí největší univerzita v zemi, která má ambice stát se vědeckovýzkumným centrem. Sloučením Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava s Ostravskou univerzitou má být obrovskou šancí do budoucna. Propojení medicínských, přírodovědných a technických oborů, které univerzity zamýšlí, bude totiž v České republice naprosto unikátní. Univerzity už nyní pracují na společných projektech z oblasti vědy a výzkumu. Zaměřily se na biomedicínu a vývoj zdravotnických aplikací vybraných technologií. Avšak i když se na sloučení intenzivně pracuje, cesta je to náročná a dosud neprobádaná.

Už za pár let by se Ostrava měla proměnit v centrum moderního výtvarného umění. Dopomoci jí k tomu má plánovaná přístavba Domu umění nazývaná Bílý stín. Mimořádné výstavy a tisíce návštěvníků z Česka i ze zahraničí. Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) v posledních letech láme rekordy v návštěvnosti. Tyto problémy má vyřešit plánovaná přístavba Domu umění. Její podobu představila GVUO loni na jaře. Devět metrů vysoká budova nese název Bílý stín a stojí za ní architekt Josef Pleskot. Díky ní získá Dům umění potřebné místo pro stálé expozice, prostory pro dočasné výstavy, místnosti pro ateliéry, laboratoře, ale i studijní centrum nebo třeba knihovnu. Stavba této budovy by mohla být jedinečnou šancí pro Ostravu stát se opět po 85 letech vlajkovou lodí výtvarného umění v Česku. Optimistická varianta počítala se zahájením stavby koncem roku 2013. Avšak od tohoto termínu musela GVUO nakonec upustit.

Ostravská univerzita zahájila stavbu výzkumného centra za 350 milionů korun. Stavbu multidisciplinárního výzkumného centra při Lékařské fakultě zahájila v pondělí Ostravská univerzita. Centrum vznikne za více než 350 milionů korun a dokončení je plánováno na rok 2014.Nové centrum bude zahrnovat laboratoře, datová centra, seminární místnosti, posluchárny a technologické zázemí pro rozvoj lékařských a souvisejících sociálních i přírodovědných oborů a výzkum. Vznikne v současném areálu lékařské fakulty v Ostravě - Vítkovicích, v někdejším porodnickém pavilonu zrušené zábřežské nemocnice.

Magistrát města Ostravy
Odbor ekonomického rozvoje
Oddělení marketingu, investičních příležitostí a turismu
Prokešovo náměstí 8
729 30 Ostrava